Передмова

Корупція шкодить усім нам. Вона призводить до хибної політики, марнотратства державних ресурсів та підриває довіру до здатності урядів служити суспільним інтересам. Багато індикаторів довіри показують складність цієї проблеми. Наприклад, нещодавній Барометр довіри Едельмана показує, що лише 30 відсотків респондентів погоджуються з тим, що уряд служить інтересам кожного. Такі результати свідчать про пов'язані з корупцією проблеми і підкреслюють ключовий недолік управління, який вимагає проактивного і рішучого лідерства з боку урядів.

Зіткнувшись з цією реальністю, країни-члени ОЕСР реагують на неї заходами та інструментами, які допомагають урядам підвищити рівень публічної доброчесності. Враховуючи їхній передовий досвід, ОЕСР ухвалила Рекомендацію з публічної доброчесності. Ця Рекомендація встановлює новий стандарт для запобігання корупції через цілісну стратегію публічної доброчесності з акцентом на імплементацію. Рекомендація також слугує дорожньою картою, що базується на тринадцяти принципах для досягнення стійких змін.

Однак реальні зміни потребують чітких вказівок на те, як виглядає їх впровадження на практиці. Посібник ОЕСР з публічної доброчесності відповідає на цю потребу, надаючи рекомендації державним службовцям і фахівцям з питань доброчесності, а також компаніям, організаціям громадянського суспільства та приватним особам. У Посібнику пояснюються тринадцять принципів Рекомендації та визначаються виклики на шляху її впровадження.

Наприклад, Посібник містить рекомендації щодо покращення співпраці між органами влади, а також щодо обміну досвідом та навчання на національному та субнаціональному рівнях. Він розкриває, як розбудовувати культуру доброчесності в уряді та суспільстві, детально розглядаючи основні елементи, такі як управління людськими ресурсами на основі заслуг. Посібник також пояснює, чому етичне, відповідальне та надійне лідерство має вирішальне значення для відкритої організаційної культури, і роз'яснює роль уряду в наданні рекомендацій компаніям, громадянському суспільству та громадянам щодо підтримки публічних цінностей доброчесності. Для покращення підзвітності Посібник розкриває, як використовувати процес управління ризиками для оцінки та управління ризиками для доброчесності, а також описує, як використовувати систему правозастосування для забезпечення реальної підзвітності за порушення доброчесності. Крім того, у ньому також обговорюються заходи щодо зміцнення процесу формування політики шляхом залучення всіх зацікавлених сторін, управління та запобігання конфліктам інтересів, а також забезпечення доброчесності та прозорості у лобіюванні та фінансуванні політичних партій і виборчих кампаній.

Зміцнення публічної доброчесності не є самоціллю - це шлях до кращої політики для кращого життя. Посібник ОЕСР з публічної доброчесності допоможе нам досягти цієї мети.

picture

Angel Gurría

Генеральний секретар ОЕСР

Legal and rights

Цей документ, як і будь-які дані та будь-яка карта, що включені до неї, не торкаються статусу або суверенітету над територією, делімітації міжнародних кордонів і ліній розмежування, а також назви будь-якої території, міста або регіону. [missing text]

© OECD 2024

Використання цієї роботи в цифровому або друкованому вигляді регулюється Умовами та положеннями, які можна знайти на сайті https://www.oecd.org/termsandconditions.