Передмова

Цей звіт надано на прохання Кабінету Міністрів та Міністерства розвитку громад та територій України, а також Європейського Союзу від 2020 року щодо підтримки децентралізації та реформи регіонального розвитку в Україні шляхом контролю виконання звітів ОЕСР Територіальний огляд України (2014 р.) та Підтримання темпу процесу децентралізації в Україні (2018 р.). Таким чином, параметри роботи були визначені до початку широкомасштабної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої 24 лютого 2022 року.

Однак, щоб забезпечити максимальну актуальність роботи в контексті війни, ОЕСР, Уряд України та Європейський Союз погодилися розширити сферу співпраці, включивши акцент на роль ефективного багаторівневого управління для процесів післявоєнної відбудови та відновлення, а також структурування звіту навколо двох окремих частин: Частина I: «Підтримка процесу післявоєнного відновлення шляхом орієнтованого на місце регіонального розвитку» та Частина II: «Отримання максимальної користі від децентралізації для процесу післявоєнного відновлення».

Частина I містить розділ, присвячений багаторівневим механізмам врядування для управління діями в умовах катастрофи і післявоєнного відновлення. Крім того, більшість його розділів містять передмову, яка пов’язує довоєнні висновки з післявоєнною відбудовою та відновленням, і міркування про конкретні виклики, з якими може зіткнутися Україна, на шляху розробки та впровадження національного плану відновлення на місцевому рівні.

У Частині ІІ, яку було розроблено протягом 2022 року, підбиваються підсумки реформи децентралізації з 2014 року, вивчається її вплив на можливості муніципалітетів та визначаються фактори успіху, які лежать в основі ефективності муніципалітетів. Водночас в ній також розглядається вплив війни на муніципальні функції, а також потреби у відбудові та відновленні.

Цей звіт було розроблено в рамках Програми роботи Комітету з політики регіонального розвитку ОЕСР (КПРР), провідного міжнародного форуму в галузі політики регіонального, міського та сільського розвитку та багаторівневого управління, який обслуговує Центр підтримки підприємництва, малого та середнього бізнесу, регіонів та міст (ЦПП). Ця публікація була створена в результаті партнерства з Директоратом глобальних відносин та співробітництва ОЕСР (ГВС), Євразійський відділ.

КПРР наголошує на важливості багаторівневого управління та орієнтованих на місце підходів, адаптованих до регіональних і місцевих потреб. Щоб підтримати лідерство КПРР у цій сфері, в 2016 році ОЕСР створила серію досліджень багаторівневого управління. Цей звіт доповнює сукупність знань, що містяться в цій серії.

Цей звіт ґрунтується на відповідях зацікавлених сторін на різні опитування ОЕСР і на результатах двох віртуальних місій, проведених у 2021 році, а також на глибоких кабінетних дослідженнях і висновках з інтерв’ю з різними українськими та міжнародними урядовими та неурядовими експертами. Звіт отримав письмове схвалення КПРР 25 листопада 2022 р.

Застереження

Англомовна версія цього документу була затверджена Програмою роботи Комітету з політики регіонального розвитку ОЕСР за письмовою процедурою 25 листопада 2022 року.

Цей документ був підготовлений за фінансової підтримки Європейського Союзу, Латвії, Литви та Словацької Республіки. Погляди, викладені в ньому, жодним чином не можуть сприйматися як такі, що відображають офіційну позицію Європейського Союзу, Латвії, Литви чи Словацької Республіки.

Цей документ, а також будь-які дані та карти, включені до нього, не зачіпають статусу або суверенітету будь-якою території, розмежування міжнародних кордонів та назв будь-якої території, міста чи району.

Примітка Турецької РеспублікиІнформація в цьому документі з посиланням на "Кіпр" стосується південної частини острова. На острові не існує єдиного органу влади, який представляє інтереси як турків-кіпріотів, так і греків-кіпріотів. Туреччина визнає Турецьку Республіку Північного Кіпру (ТРПК). До тих пір, поки не буде знайдено довгострокове і справедливе рішення в рамках Організації Об'єднаних Націй, Туреччиназберігатиме свою позицію щодо "кіпрського питання".

Примітка всіх держав-членів Європейського Союзу, ОЕСР та Європейського СоюзуРеспубліка Кіпр визнана всіма членами Організації Об'єднаних Націй, за винятком Туреччини. Інформація в цьому документі стосується території, яка знаходиться під ефективним контролем Уряду Республіки Кіпр.

В оригіналі опублікована ОЕСР під назвою: OECD (2022), Rebuilding Ukraine by Reinforcing Regional and Municipal Governance, OECD Multi-level Governance Studies, OECD Publishing, Paris, https://doi.org/10.1787/63a6b479-en.

Цей переклад був здійснений на замовлення GRC/Eurasia і його точність не може бути гарантована ОЕСР. Єдині офіційні версії – це тексти англійською та/або французькою мовою.

Фото: © Pakhnyushchyy/iStock via Getty Images.

Поправки до публікацій ОЕСР можна знайти он-лайн за посиланням: www.oecd.org/about/publishing/corrigenda.htm.

© OECD 2023

Використання цієї роботи в цифровому або друкованому вигляді регулюється Умовами та положеннями, які можна знайти на сайті https://www.oecd.org/termsandconditions.