Передмова Антимонопольного комітету України

Чинна модель ринку електроенергії в Україні функціонує відносно недовго і все ще перебуває на стадії становлення. Разом з тим, вона втілює найважливіші принципи європейського законодавства, в тому числі принцип забезпечення економічної конкуренції на ринку електроенергії.

Таким чином, виробництво, продаж, купівля, а також постачання електроенергії в Україні відбуваються в конкурентному середовищі, а впроваджена модель сприяє подальшому відкриттю та інтеграції ринків України до ринків Європейського Союзу на основі спільних підходів та єдиної законодавчої бази.

Антимонопольний комітет України (АМКУ) займає активну позицію щодо реалізації конкурентної політики, в тому числі на ринку електроенергії, яка полягає не лише у своєчасному реагуванні на неконкурентні дії суб'єктів господарювання та органів влади, а й у спрямуванні регуляторних заходів на створення конкурентного середовища для розвитку ринку електроенергії, що дозволяє досягти мети його лібералізації в умовах здорової конкуренції.

Незважаючи на повномасштабне вторгнення російських військ в Україну, повноцінна інтеграція ринку електроенергії до внутрішнього ринку Європейського Союзу та, відповідно, виконання зобов'язань України залишається пріоритетом для держави.

У 2022 році важливою подією для України стало об'єднання національної енергосистеми з Європейською мережею системних операторів передачі електроенергії, як це передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.

Вихід європейських виробників та постачальників електроенергії на український ринок сприятиме посиленню конкуренції та розвитку ринкових механізмів, а також підвищенню інвестиційної привабливості українського енергетичного сектору.

АМКУ вдячний за можливість долучитися до дослідження українського ринку електроенергії в рамках проєкту «Підтримка реформ в енергетичному секторі України», особливо, розуміючи складність проведення такого глобального та якісного дослідження Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) в умовах воєнного стану в Україні.

ОЕСР провела детальне дослідження ринку електроенергії, з точки зору конкуренції, від початку створення нової моделі ринку електроенергії та під час її функціонування в Україні.

В рамках дослідження експерти ОЕСР здійснили огляд сектору електроенергетики, проаналізували його нормативно-правову базу та оцінили стан конкуренції в ньому, зазначивши, що структура українського ринку дуже схожа на структуру ринку Європейського Союзу, хоча і містить низку недоліків.

АМКУ брав активну участь у робочих зустрічах та обговореннях під час дослідження ринку електроенергії щодо скасування цінових обмежень, стимулювання ліквідності на РДН, участі виробників ВДЕ у продажу електроенергії на конкурентних сегментах ринку. На завершальному етапі ми надали пропозиції до висновків та рекомендацій ОЕСР щодо особливостей застосування інструментів конкурентного права.

Крім того, АМКУ вважає, що подальша реалізація рекомендацій ОЕСР, викладених у дослідженні, сприятиме підвищенню рівня доброчесності та прозорості на оптових ринках електроенергії (зокрема через впровадження REMIT), підвищенню рівня ефективності ведення бізнесу для всіх учасників енергетичних ринків, що, в свою чергу, сприятиме ефективному функціонуванню економіки України та розвитку конкурентних відносин.

АМКУ висловлює щиру подяку експертам ОЕСР, а також усім сторонам, залученим до проєкту дослідження, за проведення детальної, глибокої та масштабної оцінки ринку електроенергії та діяльності його учасників.

picture

Ольга Піщанська

Голова Антимонопольного комітету України

Юридичні та правові питання

Цей документ, як і будь-які дані та будь-яка карта, що включені до неї, не торкаються статусу або суверенітету над територією, делімітації міжнародних кордонів і ліній розмежування, а також назви будь-якої території, міста або регіону. [missing text]

© OECD 2023

Використання цієї роботи в цифровому або друкованому вигляді регулюється Умовами та положеннями, які можна знайти на сайті https://www.oecd.org/termsandconditions.